Oscar statuetter

Oscar-nominasjonene 2018

Den 90. Oscar-utdelingen går av stabelen 4. mars 2018, her ser du de nominerte!

Mange av de nominerte filmene kan du se på kino nå, så her er det bare å komme seg opp av sofaen!

Her er årets nominerte:

Beste film:
- Call me by Your Name
- Darkest Hour
- Dunkirk
- Get Out
- Lady Bird
- Phantom Thread
- The Post
- The Shape of Water
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Beste mannlige hovedrolle
- Timothée Chalamet (Call me by Your Name)
- Daniel Day- Lewis (Phantom Thread)
- Daniel Kaluuya (Get Out)
- Gary Oldman (Darkest Hour)
- Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq)

Beste kvinnelige hovedrolle
- Sally Hawkins (The Shape of Water)
- Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Margot Robbie (I, Tonya)
- Saoirse Ronan (Lady Bird)
- Mery Streep (The Post)

Beste mannlige birolle
- Willem Dafoe (The Florida Project)
- Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Richard Jenkins (The Shape of Water)
- Christopher Plummer (All the Money in the World)
- Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Beste kvinnelige birolle
- Mary J. Blige (Mudbound)
- Allison Janney (I, Tonya)
- Lesley Manville (Phantom Thread)
- Laurie Metcalf (Lady Bird(
- Octavia Spencer (The Shape of Water)

Beste regi
- Dunkirk (Christopher Nolan)
- Get Out (Jordan Peele)
- Lady Bird (Greta Gerwig)
- Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
- The Shape of Water (Guillermo del Toro)

Beste adapterte manus (filmatisering)
- Call Me by Your Name
- The Disaster Artist
- Logan
- Molly's Game
- Mudbound

Beste originalmanus
- The Big Sick
- Get Out
- Lady Bird
- The Shape of Water
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Beste animasjonsfilm
- The Boss Baby
- The Breadwinner
- Coco
- Ferdinand
- Loving Vincent

Beste fremmedspråklige film
- A Fantastic Woman (Chile)
- The Insult (Libanon)
- Loveless (Russland)
- On Body and Soul (Ungarn)
- The Square (Sverige)

Beste foto
- Blade Runner 2049
- Darkest Hour
- Dunkirk
- Mudbound
- The Shape of Water

Beste filmredigering
- Baby Driver
- Dunkirk
- I, Tonya
- The Shape of Water
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Beste kostymedesign
- Skjønnheten og Udyret
- Darkest Hour
- Phantom Thread
- The Shape of Water
- Victoria & Abdul

Beste hår og sminke
- Darkest Hour
- Victoria & Abdul
- Wonder

Beste dokumentarfilm
- Abacus: Small Enough to Jail
- Face Places
- Icarus
- Last Men in Aleppo
- Strong Island

Beste originalsang
- "Mighty River" (Mudbound)
- "Mystery of Love" (Call me by Your Name)
- "Remember Me" (Coco)
- "Stand Up for Something" (Marshall)
- "This is Me" (The Greatest Showman)

Beste originalmusikk
- Dunkirk (Hans Zimmer)
- Phantom Thread (Jonny Greenwood)
- The Shape of Water (Alexandre Desplat)
- Star Wars: The Last Jedi (John Williams)
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)

Beste lydklipp
- Baby Driver
- Blade Runner 2049
- Dunkirk
- The Shape of Water
- Star Wars: The Last Jedi

Beste lydmiks
- Baby Driver
- Blade Runner 2049
- Dunkirk
- The Shape of Water
- Star Wars: The Last Jedi

Beste produksjonsdesign
- Skjønnheten og Udyret
- Blade Runner 2049
- Darkest Hour
- Dunkirk
- The Shape of Water

Beste visuelle effekter
- Blade Runner 2049
- Guardians of the Galaxy Vol. 2
- Kong: Skull Island
- Star Wars: The Last Jedi
- War for the Planet of the Apes

Beste kortfilm
- Dekalb Elementary
- The Eleven O'Clock
- My Nephew Emmett
- The Silent Child
- Watu Wote/All of Us

Beste animerte kortfilm
- Dear Basketball
- Garden Party
- Lou
- Negative Space
- Revolting Rhymes

Beste kortdokumentar
- Edith + Eddie
- Heaven is a Traffic Jam on the 405
- Heroin(e)
- Knife Skills
- Traffic Stop